• Historia szkoły

• Początek istnienia szkoły wiąże się z ośmioklasową Szkołą Podstawową, której pierwszym dyrektorem był pan Stanisław Skoczyński. Następnym pan Henryk Tomaszewski, a po nim pani Jadwiga Mroczkowska i pan Andrzej Białach. W 1999 roku powstaje Publiczne Gimnazjum, które przez pierwszy rok prowadzone jest przez pana Karola Kłosa (nazwa placówki to: Gimnazjum w Sarnowie w siedzibą w Jeleńcu). W roku 2000 kolejnym dyrektorem zostaje pan Henryk Pałucki (następuje zmiana nazwy na: Publiczne Gimnazjum w Jeleńcu). W roku 2003 powstaje Zespól Szkół w Jeleńcu w skład którego wchodzi szkoła podstawowa i gimnazjum. Dyrektorem w wyniku konkursu zostaje pan Henryk Pałucki. W styczniu 2008 wspomniany dyrektor powołuje swojego zastępcę - panią Małgorzatę Dzido. W 2017 r. w wyniku Reformy Oświatowej i likwidacji gimnazjum następuje kolejna zmiana nazwy szkoły na: Publiczna Szkoła Podstawowa w Jeleńcu. Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2018/2019 nowym dyrektorem szkoły zostaje pani Małgorzata Dzido.

Szkoła cieszy bardzo dobrą opinią w swoim środowisku. Posiada wszystkie niezbędne do funkcjonowania dokumenty. Uczniowie chętnie uczęszczają na zajęcia, jak i na wszystkie spotkania i uroczystości.

Największe osiągnięcia szkoły są w dziedzinie sportu. Uczeń Robert Cybul był dwukrotnym mistrzem w ogólnopolskich zawodach w tenisie stołowym. Przy szkole działa ULKS BIZON Jeleniec. Wiodącą sekcją jest piłka nożna. Uczniowie i wychowankowie grają w rozgrywkach klasy okręgowej BOZPN. W sezonie 2012/2013 zajęli pierwsze miejsce w lidze juniora młodszego pokonując min. drużynę z Białej Podlaskiej.

Drugą bardzo ważną sekcją jest zespół ludowy „Mroczkowiacy”. Został on założony z inicjatywy wieloletniego nauczyciela pana Antoniego Mroczkowskiego. Zespół posiada bardzo różnorodny repertuar. Swoje programy prezentuje w wyjazdach na terenie województwa lubelskiego i mazowieckiego.